11.09.2020
Поділитися: 1
  • Facebook
14572

Дитячі ревнощі – як з ними впоратися?

Багато батьків мріють про велику дружну родину і народжують декількох дітей. Та не завжди між старшою і молодшою дитиною вдається вибудувати гарні взаємини, причиною цього часто є дитячі ревнощі. Поговоримо про те, чому первісток може ревнувати батьків до свого молодшого братика або сестрички, і навпаки.

ревнощі до молодшої дитини

Причини ревнощів старшої дитини до молодшої

Поява в родині ще одного малюка пов'язана з величезною кількістю турбот. Для нового члена сім'ї потрібно придбати одяг, гігієнічні засоби, іграшки, коляску, а також підготувати спальне місце. У вирі цих та багатьох інших справ батьки часто не приділяють належної уваги старшій дитині, через що вона може відчувати себе менш коханою і потрібною.

Усі внутрішні побоювання старшої дитини підтверджуються, коли малюк з'являється на світ. Мама і тато більше не можуть проводити з первістком стільки часу, як раніше, адже вони повністю поглинені турботою про новонародженого. Старшій дитині здається, що її потреби тепер не такі важливі для дорослих, а тому вона поступово починає ревнувати близьких до молодшого брата чи сестри.

Ревнощі можуть проявлятися у вигляді образ, замкнутості, ігнорування й навіть у формі агресії до близьких. Іноді вони можуть бути й зовсім не помітними, якщо старша дитина має тихий і спокійний характер. Дитячі ревнощі можуть відчувати і дошкільник, і підліток, і вони ніяк не залежать від різниці у віці між старшою і молодшою дитиною..

Якщо не працювати над взаєминами між дітьми, то в міру їхнього дорослішання проблеми будуть тільки накопичуватися. У такому разі все складніше буде налагодити нормальне спілкування між старшою і молодшою дитиною. Також батьки мають пам'ятати, що далеко не завжди саме первісток ревнує їх до молодшого брата чи сестри – часто все буває навпаки. Розберемо такі ситуації окремо.

молодша дитина ревнує до старшої

Чому молодший ревнує до старшого брата чи сестри

Якщо ревнощі старшої дитини найчастіше виникають через нестачу батьківської уваги, то у молодшої є інші причини. Вона може засмучуватися і навіть злитися через те, що старшому брату чи сестрі дається більше свободи. Старшим дітям дозволяється пізніше приходити додому, більше часу проводити за комп'ютерними іграми, гуляти без батьківського нагляду.

Часто первісткам купують кращі гаджети, модні й стильні речі. Батьки не так сильно перешкоджають їх самовираженню, як це відбувається з молодшими дітьми. Малюк може вгледіти в цьому несправедливість, бо він теж хоче отримати такі самі права, що й у старшого брата або сестри. На цьому тлі часто відбуваються конфлікти, що базуються на принципі: «Чому йому або їй можна, а мені не можна?».

Так молодші діти маніпулюють батьками, намагаючись домогтися більшої свободи. Часто вони зовсім не потребують того, про що просять – справа в несвідомому бажанні наслідувати старшого брата або сестру. У разі, якщо між первістком і молодшою дитиною не вдалося вибудувати хороші взаємини, такі прояви дитячих ревнощів загострюються і доходять до відкритих конфліктів.

Саме тому важливо працювати і зі старшою, і з молодшою дитиною, щоб зробити їх спілкування кращим. Поговоримо про те, яких принципів потрібно дотримуватися батькам, щоб позбутися дитячих ревнощів.

як налагодити спілкування між дітьми

Як налагодити хороші відносини в родині

Спочатку саме первісток перебуває в менш виграшній позиції, тому потрібно дотримуватися таких правил при спілкуванні з ним:

  • готувати до появи молодшого брата або сестри заздалегідь. Поява другого малюка не повинна бути шоком для первістка. Потрібно дати йому час, щоб він зміг усвідомити зміни, які невдовзі відбудуться в сім'ї. Важливо робити акцент на тому, що батькам доведеться піклуватися про малюка, але навіть якщо вони будуть приділяти менше часу старшій дитині, це не означає, що її менше люблять і цінують.
  • пояснювати важливість ролі старшого брата або сестри, робити акцент на перевагах, які незабаром з'являться. Так можна показати, що спілкування і взаємодія з молодшою дитиною теж можуть бути корисними і цікавими.
  • приділяти хоча б одну годину на день для спілкування тільки з ним. Потрібно постаратися знайти час для спілкування зі старшою дитиною без присутності малюка. Це може бути спільна прогулянка, похід по магазинах або навіть спілкування, поки малюк спить. Старша дитина не має відчувати себе покинутою.
  • не змушувати займатися і грати з малюком. Не варто перетворювати старшу дитину в няньку для молодшої, оскільки це може тільки загострити відносини між дітьми. Просити допомагати можна, але тільки якщо первісток сам не проти приділити час і увагу малюкові.

Як тільки молодша дитина трохи підросте, потрібно частіше говорити їй, що старший брат або сестра – це надійний захист і опора. Якщо первісток сам добре ставиться до малюка і приділяє спілкуванню з ним достатньо часу, відповідно й той буде менше схильний до ревнощів. Він буде тягнутися до братика або сестрички, наслідувати, але вже в хорошому: слухатися, не вередувати і не конфліктувати.

Важливо пояснити дітям, що у кожного з них своя особливо важлива роль, яка нехай і передбачає деякі обов'язки, але має і свої плюси. У старшої дитини це можливість проявляти відповідальність за молодшу, залишатися «за головного», коли батьків немає вдома, отримувати різні поблажки. Молодша дитина отримує спільника в іграх, помічника в навчанні, друга і порадника, який допоможе впоратися з будь-якою складною ситуацією.

Потрібно постаратися показати дітям, що жити в дружбі й злагоді набагато вигідніше і приємніше, ніж у постійних сварках і конфліктах. Коли вони зможуть це зрозуміти, відносини між ними налагодяться, а дитячі ревнощі поступово зникнуть.