15.04.2020
Поділитися: 2
 • Facebook
18955

Мнемотехніка для розвитку пам'яті дитини

Кожна людина хоче мати ідеальну пам'ять – з тим, щоб отримати можливість запам'ятовувати великі обсяги інформації. Таке вміння приносить велику користь для навчання, роботи і особистих цілей. Тому великий інтерес у багатьох людей викликають спеціальні техніки, що сприяють поліпшенню і правильному розвитку можливостей пам’яті. Як показує практика, застосовувати їх краще, починаючи з раннього дитинства, адже тільки тоді можна отримати гарні результати. Мета нашої статті – дати максимально корисні відомості про те, як вивчити мнемотехніку – один з найбільш відомих напрямків, а також наскільки вона корисна для запам'ятовування.

Що таке мнемотехніка?

Мнемонікою називають мистецтво запам'ятовування різної інформації у великому обсязі. Основні принципи її опанування – мнемотехніка, передбачає певну теорію і різні практичні прийоми. В наші дні вона широко використовується у школах, дитячих садах і в групах розвитку дітей. Фахівці вважають, що за її допомогою у нинішнього покоління людей є можливість уникнути зайвої забудькуватості і старечого маразму. ЦІкаво, що сама назва напрямку має грецьке походження і утворена від імені богині пам'яті Мнемозіни. Свого часу цією наукою займалися Джордано Бруно, Аристотель, Бонапарт, Юлій Цезар.

мнемотехніка

Мнемотехніка для розвитку пам'яті відрізняється тим, що вона повністю заперечує ефект механічного запам'ятовування. Її ключове завдання – робота в асоціативному стилі. Це відбувається тоді, коли різні об'єкти та факти тісно зв'язуються з представленнями в голові людини. В якості прикладу можна навести невелику приповідку, відому кожному школяреві, про фазане і мисливця. Це і є один з основних прийомів мнемотехніки. Використовуючи подібну методу можна зафіксувати в пам'яті будь-яку інформацію.

Кому підходить мнемотехніка

Мнемотехніка для дітей сприяє розвитку у них унікальної пам'яті, дає можливість надалі краще засвоювати навчальний матеріал у школі. Крім них, цей метод буде надзвичайно корисним для інших людей, наприклад:

 • студентам – дозволяючи істотно скорочувати час підготовки до іспитів;
 • викладачам – як метод запам'ятовування послідовності навчального матеріалу в лекції;
 • ораторам – ораторське мистецтво взагалі неможливе без мнемоніки;
 • бізнесменам – для точного запам'ятовування інформації про потрібних їм людей;
 • для кожної людини – щоб зберегти своє здоров'я якомога довше.

Як показує практика, діти дошкільного віку надзвичайно чутливі до цієї техніки, і тому більшість фахівців рекомендує звернути увагу на мнемотехніку з самого раннього дитячого віку.

Як працюють прийоми мнемотехніки

Зазвичай у мнемотехніці використовуються два основних об'єкта запам'ятовування — цифри і слова. Якщо ви вирішили пояснити її принципи для дошкільника, то можете запропонувати йому використовувати принцип асоціації, пояснивши, що нулик схожий на бублик, двійка – на лебедя, літера Ф – на чоловіка чоловічка, таке інше. Подібні прийоми дозволять йому швидше вивчити абетку і перші цифри.

мнемотехніка

Для дітей шкільного віку можна пропонувати вправи дещо складніші. В цьому плані можливе використання наступних прийомів:

Запам'ятовування по початкових буквах – про цей спосіб вже було згадано декілька вище – на прикладі мисливця і фазана;

 • Рими – якщо дитина любить вірші, то вона може спробувати заримувати певне слово; цей прийом досить ефективний для розвитку мовлення;
 • Співзвуччя – допомагає запам'ятовувати складні і довгі слова, а також термінологію;
 • Візуалізація – найкраще виходить у молодших школярів – для запам'ятовування будь-якої інформації у них в голові створюється певна картинка;
  як вивчити мнемотехнику
 • Зорова (ейдетична) пам'ять – допускає майже фотографічне запам'ятовування деталей;
 • Цифрові алгоритми використовуються дітьми в більш старшому віці для запам'ятовування формул і різних чисел, співвідносячи їх, наприклад, зі знайомими, пам'ятними датами.

Як працює мнемотехніка на практиці, можна дізнатися тільки, застосувавши різні способи, притаманні їй. Про те, як це зробити, ми розповімо в наступному розділі.

Практичні прийоми мнемотехніки

Як навчитися правильно тренувати мозок? Серед найбільш дієвих методів мнемотехніки, застосовуваних для дітей, потрібно відзначити наступні:

Акровірш.

Інформація, яку потрібно запам'ятати, знаходиться в початкових буквах слів у вірші рядку або словосполученні, але при цьому за змістом не має до джерела ніякого відношення. Наприклад, для дітей 7 років будуть цікаві такі:

Сидить хитра баба аж на версі граба.

«Ой не злізу з граба! — дурить діток баба.—

Вловіть мені тую курочку рябую,

А я подарую грушку золотую».

мнемотехніка для розвитку пам'яті

Кожен день милує очі,

Огортає теплом і коханням,

Шурхотить по куткам серед ночі.

- Ей! – гукаю, - киць-киць, - він тікає.

- Няв, няв, няв, - чути десь під віконечком,

Я люблю його більше за сонечко.

Мнемофраза

Це легке для запам’ятовування словосполучення, яке в дуже  доступній формі пояснює корисну інформацію. Напевно всі школярі, які вивчають геометрію, дуже добре знають жартівливі правила про щура-бісектрису і піфагорові штани.

«Історія»

Мета цього методу – створити на основі слів, які потрібно утримати в пам'яті, смішну історію. Такою «творчістю» дуже люблять займатися діти 5 років. Наприклад, малюк йде в магазин з татом, якому потрібно купити кефір, батон, туалетний папір і сосиски.  У такому випадку можна придумати наступну історію: «Нам з татом потрібно швидко поснідати вдома бутербродами з батона і сосисок, запити це кефіром, і витерти руки туалетним папером».

 Ланцюжок

Метод схожий на попередній, тільки тут всі предмети запам'ятовуються в певній і закономірній послідовності.  Наприклад - сосиски ховаються в розрізаний батон, який огортається  туалетним папером і вимочується в кефірі.

мнемотехніка для дітей

Чим безглуздішою і смішнішою вийде у вас історія, тим краще вона запам'ятається.

 Неоціненна користь для розвитку пам'яті дитини

Переваг використання мнемотехніки для дітей досить багато.  З них найбільш значущі наступні:

 • поліпшення пам'яті, уважності, уяви, фантазії;
 • правильний розвиток мови, збільшення словникового запасу;
 • збільшення знань про навколишній світ;
 • формування образного і абстрактного мислення, інтелекту;
 • вміння вибудовувати логічні ланцюжки;
 • читання, переказ і придумування казок стає улюбленою грою для дітей уже з 6 років

Також за допомогою мнемотехніки можна подолати сором'язливість, розвивати товариськість.  Включаючи в роботу обидві півкулі головного мозку, мнемотехніка створює гарні передумови для розкриття творчих здібностей у дітей.