22.04.2020
Поділитися: 0
 • Facebook
22743

Чому дитина вночі скрипить зубами: причини і наслідки бруксизму

Більшість батьків, одного разу зіткнувшись з явищем нічного скреготання зубами у дітей, сильно нервує з цього приводу. Деякі з них традиційно вважають це причиною наявності глистної інвазії, і намагаються самостійно боротися з уявними паразитами. Інші виявляють бажання знайти фахівців, здатних пояснити природу цього явища. Чому дитина скрипить зубами уві сні, що потрібно робити в таких ситуаціях, і чи варто взагалі чинити які-небудь дії? Ці питання цікавлять багатьох батьків, і наша стаття покликана дати максимально вичерпні відповіді на всі запитання з цього приводу.

Причини нічного скреготу зубів

Як відомо, цілком закономірною реакцією на дискомфортні відчуття у кожної людини, незалежно від віку, часто є мимовільне стискання щелеп. Цьому сприяє, в тому числі, і збільшення напруження жувальних м'язів. Як правило, скреготіння зубами може спостерігатися як вдень, так і вночі, під час сну, при цьому причини його можуть бути найрізноманітніші:

 • складне психологічне навантаження;
 • перенесений стрес - у вигляді проблем вдома і у школі, взаємини з друзями, інше;

  дитина скрипить зубами у сні

 • неправильний розпорядок дня – перегляд телепередач пізно ввечері, неконтрольовані ігри на комп'ютері або планшеті, недосипання і неглибокий сон;
 • запалення в носоглоточному сегменті - аденоїди, гайморити, риніти, викликаючі спазми м'язів;
 • період зростання постійних зубів – дуже часто у дітей залишаються спогади того, який свербіж їхні ясна відчували під час прорізання молочних зубів, тому у них відбувається мимовільне перетирання щелепами;
 • наявність проблем з прикусом або будовою щелеп;
 • відхід від грудного вигодовування, або відмова від соски - нестача звичного атрибуту сприяє тому, що малюк весь час тримає палець у роті, покусує губи, перетирає щелепами;

  дитина скрипить зубами у сні

 • спадковість бруксизму;
 • дитина їсть мало твердої їжі – тоді малюк намагається усунути напругу м'язів обличчя.

Також досить часто скреготіння зубами спостерігається у гіперактивних дітей. Крім того, можна відзначити і інші причини, що носять другорядний характер:

 • недостатня кількість в організмі кальцію і магнію, що призводить до судом лицьових м'язів;
 • можлива присутність гельмінтів, хоча сучасна медицина вважає це пережитком минулого;
 • наявність брекетів або неякісно поставлені пломби – все, що викликає дискомфорт механічного типу.

Відмінності денного і нічного бруксизму

Як вже було сказано вище, досить часто малюк видає скреготіння зубами не тільки вночі, але і вдень. Тим не менш, незважаючи на схожість симптомів, обидва типи бруксизму мають деякі відмінності.

Коли дитина скрипить зубами вночі, то це у неї виходить мимоволі, оскільки вона не спроможна здійснювати контроль за своїми діями. Денний бруксизм має деякі інші причини прояву. Частіше за все, він притаманний збудженим, емоційним дітям, які не в змозі впоратися зі своїм настроєм. У таких випадках у них відбувається рефлекторне стиснення щелеп, в результаті чого з'являється характерний скрип. І як правило, такі випадки фахівці відносять скоріше не до захворювання, а до шкідливих звичок. В даній ситуації бажана допомога психолога, який зможе знайти правильний підхід до дитини, і навчить, як треба контролювати свої дії. Від батьків же вимагається терпіння, такт і увага. Не потрібно лаяти і карати за це, оскільки подібні дії можуть тільки погіршити ситуацію.

скрипить вночі зубами

Іноді малюк просто забавляється скрипінням зубами. Іншими словами, дитина так експериментує, пробує щось «нове» зі своїм тілом. У такій ситуації йому потрібно м'яко пояснити, що він неправильно чинить, і з часом він забуде про таку «розвагу». Більш дорослій дитині слід розповісти, що зуби треба берегти, оскільки від цього залежить їх здоров'я.

Прояв бруксизму у дітей різного віку

Чому дитина скрипить зубами – ця проблема має різні причини, частина з яких безпосередньо залежить від його вікових особливостей. Тому педіатри стверджують, що дана патологія може зустрічатися і у зовсім маленьких діток, і у більш дорослих хлопчиків та дівчаток.

Якщо говорити більш детально про цей аспект, то тоді слід відзначити наступні тенденції:

 • 7 – 8 місяців – можливі емоційні перевантаження у немовлят, які проявляються у вигляді плачу і перетирання щелепами;
 • 9 – 10 місяців – прорізання перших зубів, що супроводжується температурою і свербінням;
 • 1 рік – недостатня кількість мінералів і вітамінів у організмі, в результаті чого можуть виникнути судоми лицьової частини;
 • 1 – 2 роки – захворювання носоглотки, викликаючі утруднене дихання, кашель, через що малюк змикає щелепи;
 • 3 – 4 роки – виникнення стресових ситуацій в результаті безпричинної зміни настрою дитини;
 • 5 – 6 років – неправильний прикус та інші порушення будови щелепи, через що бруксизм може виникати і в денний час;
 • 7 – 8 років – патологія у вигляді шкідливої звички, в результаті чого дитина погано спить, хропе, перевертається уві сні, і скрипить зубами.

Чому скрегіт зубів варто лікувати?

Всіх батьків цікавить проблема, як лікувати бруксизм у дітей. Деякі фахівці вважають, що в даній ситуації робити нічого не потрібно, так як до  7 – 8 років малюки поступово переростають цю патологію. Але все ж повне ігнорування проблеми може призвести до непередбачуваних ускладнень, тому батькам не завадило б пройти обстеження у педіатрів.

Які проблеми можуть мати місце, якщо бруксизм вчасно не лікувати? Насамперед, це:

 • Сонливий стан малюка вдень.

Погано виспавшись вночі через недостатнє розслаблення м'язів, дитина вранці прокидається млявою, вередливою, неактивною;

 • Псування зубної емалі.

скрипить вночі зубами

Через активне перетирання щелепами вночі зростає механічне навантаження на поверхню зубів, що призводить до її стирання. У малюка з'являється підвищена чутливість денти, він відмовляється їсти гаряче, холодне і кисле, з'являється порушення прикусу. Якщо вчасно не помітити цю проблему, то вона може посилитися у більш зрілому віці.

 • Розлади нервової системи.

Досить тривале скреготіння зубами призводить до порушень неврологічного характеру. Зазвичай діти скаржаться на головний біль, запаморочення, зниження зору і слуху. У таких випадках можливі нескінченні походи по різним фахівцям, які не можуть докопатися до справжньої причини виникнення захворювання.

Що робити, якщо дитина скрипить зубами

Якщо батьки почули від дитини звук скрипіння зубів, то спочатку їм потрібно трохи поспостерігати за сном малюка вночі. Особливе значення має перебіг хвороби – частота прояву зубовного скреготу, і тривалість нападів. При цьому слід згадати, як саме вела себе дитина вдень чи ввечері, чи були  дратівливі чинники. Далі слід уважно спостерігати за розпорядком дня дитини протягом декількох діб.

чому дитина скрипить зубами

Добру допомогу може надати в такій ситуації стоматолог. Він огляне ротову порожнину малюка, визначить стан емалі, побачить, чи має місце її стирання. При виникненні певних сумнівів лікар може порадити спеціальний брукс чекер у вигляді еластичної капи з латексу. Її потрібно одягати на зуби дитини перед сном, а вранці оглядати на предмет наявності деформованих ділянок, які і вказують на навантаження в певних місцях. Також не завадять профілактичні огляди невропатолога і психолога.

У тих випадках, якщо бруксизм вночі присутній, але дитина прокидається активною і здоровою, то можна обмежитися загальними рекомендаціями щодо усунення цієї недуги. Вони полягають у наступному:

 • потрібно встановити оптимальний режим дня, при цьому часу підготовки до сну слід приділити пильну увагу;
 • забезпечити правильно збалансоване харчування – без жирів, консервантів і барвників, з пріоритетом на свіжі фрукти і ягоди;
 • дайте «попрацювати» жувальним м’язам малюка – нехай він гризе свіжі яблука, моркву, капусту;
 • організуйте сприятливе навколишнє середовище – комфорт і затишок в родині в даній ситуації відіграють надзвичайно важливу роль.

бруксизм у дітей

Окрім того, потрібно завжди бути уважним і турботливим по відношенню до дитини – частіше обіймайте та цілуйте її. Адже лише ваша доброзичливість і приємна атмосфера в будинку можуть гарантувати сприятливий результат.

Методи лікування бруксизму

Перш за все, при виявленні у дитини такого порушення, не потрібно впадати у паніку. Найголовніше при цьому – постаратися максимально точно визначити причини появи хвороби, і лише після того  слід приймати відповідні заходи. Що робити, і які дії потрібні в різних випадках? Дуже сподіваємося, що наші поради допоможуть вам у цій ситуації:

 • якщо є проблеми з прикусом – обов'язково зверніться до стоматолога, він допоможе виправити пломбу, якщо це потрібно, або порадить пластикову капу;
 • здайте аналіз крові малюка, який допоможе визначити баланс корисних речовин і вітамінів в організмі;
 • виключіть ймовірність появи стресових ситуацій у родині, поговоріть про це з вихователями в садочку або з вчителями у школі;
 • вкладайте раніше малюка спати – це дозволить йому повністю розслабити м'язи під час нічного відпочинку;
 • спробуйте зробити теплі компреси в області щелеп – вони допоможуть покращити стан м'язових нервів;
 • використовуйте заспокійливі засоби рослинного походження – відвару ромашки, який абсолютно нешкідливий для організму дитини.

бруксизм у дітей

Допускається також і медикаментозне лікування недугу. Однак варто сказати, що про самому лікуванні тут мова не йде – просто тут можуть бути використані препарати допоміжної дії:

 • вітаміни з розряду групи В;
 • засоби, що містять магній та кальцій (Кальцій D3 Нікомед);
 • препарати для поліпшення якості сну на натуральній основі;
 • заспокійливі речовини – фіточаї, спеціальні сиропи.

Перед їх застосуванням слід ознайомитися з інструкцією з тим, щоб виключити ймовірність прояву алергії або виникнення інших побічних ефектів.

 Профілактика нічного скреготіння

Профілактичні заходи у всіх випадках є найбільш дієвими.  У випадку з бруксизом особливу увагу слід приділяти організації режиму дня і психофізичному стану малюка.  Крім того, можна відзначити й інші напрямки профілактики:

 • Медикаментозне - кип'ячена вода з відварами заспокійливих трав перед сном, а також використання дитячих охолоджуючих гелів для полегшення прорізування зубів;
 • Народні методи - менше давати солодощі, а налягати на яблука, моркву і інші корисні тверді продукти;
 • Психологічні нюанси - прогулянка перед сном, збирання пазлів, читання книг - це те, що налаштує малюка на здоровий і міцний сон.

На завершення слід сказати, що позбуватися від бруксизма найкраще в ранньому віці.  Як правило, дитячий скрегіт зубами вночі не вимагає серйозного медичного втручання.  У дорослих же, якщо не викоренити його раніше, часто доводиться виправляти наслідки патології.